WybieramWiedze.pl

Platforma umożliwiająca udział w interaktywnych konkursach online oraz umożliwiająca działanie w Wolontariacie Edukacyjnym.

O projekcie Wybieram Wiedzę

Przejdź na stronę konkursów z wolontariatem edukacyjnym.

Jako rodzice nastoletnich dzieci sami doświadczyliśmy, jak ważna jest edukacja młodzieży, w obszarze poprawnego oraz zrozumiałego dla innych przekazu informacji. Jak nieodzowna jest umiejętność właściwego argumentowania oraz uzasadniania swoich racji, ale także własnych decyzji i życiowych wyborów. Te cechy kształtują się przez całe życie, ale najsilniejszy ich rozwój przypada na okres dojrzewania. Nastolatek potrafi zbuntować się przeciwko całemu światu. Przekujmy ten bunt w rozwój osobisty dziecka. Nauka sztuki argumentacji nie tylko może pomóc młodemu człowiekowi w trudnym okresie dorastania, ale pozostanie cenną umiejętnością w życiu dorosłym.

Na rynku edukacyjnym jest wiele konkursów polegających na ciągłym wypełnianiu testów. Uczestnik w konkursie jest „osamotniony" nie ma żadnego wsparcia ze strony dorosłych. Po zakończonym konkursie uczestnik jest traktowany bezosobowo - widzi tylko siebie, swój numer na bezosobowej liście – bez informacji zwrotnej. Nigdy nie może zapoznać się (nawet anonimowo), z odpowiedziami innych uczestników. Nie ma możliwości analizy odpowiedzi innych uczestników konkursu, szczególnie tych o charakterze wypowiedzi otwartych. A przecież wiemy z własnego doświadczenia, że taka analiza niejednokrotnie uczy więcej niż monotonne przyswajanie "suchej" wiedzy. Następnym razem, wychwycenie swoich błędów (przed oddaniem pracy do oceny), staje się błahostką. Dlaczego powstał portal www.wybiermwiedze.pl, po prostu, aby zamienić przysłowiowe "zakuć, zdać, zapomnieć" na "ZAPAMIĘTAĆ".

Założenia były proste – uczyć szerokich KOMPETENCJI.

Szerokie kompetencje z zakresu argumentowania, jasnego i rzetelnego przekazywania informacji, jak również rozumienia informacji przekazywanych przez innych są nie do zastąpienia w życiu osobistym i zawodowym. Innowacyjne metodologicznie i technicznie formy konkursów umożliwiają pozyskanie wiedzy nie tylko na "tu i teraz" ale również z myślą o przyszłości.
Innowacje techniczne:

  • bez wychodzenia z domu - konkursy odbywają się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.
  • o dowolnej porze dnia - uczeń uczestniczy w konkursie w przyjaznej atmosferze o porach dnia kiedy uważa za właściwe.
  • z bieżacym, interaktywnym wsparciem osób dorosłych - każdy uczeń posiada opiekuna edukacyjnego, który będzie go wspierał podczas kolejnych etapów konkursów.
  • z interaktywnymi relacjami z innymi uczestnikami konkursów- każdy uczeń ma możliwość ananimowego zapoznania sie z pracami innych osób.

Uczeń wielokrotnie utrwala sobie umiejętności oraz działa w Wolontariacie „Uczeń dla Ucznia":

  • uczy się argumentowania, uzasadniania swoich decyzji – pisząc rozprawkę.
  • uczy się jasnego przekazywania informacji – pisząc opowiadanie.
  • uczy się zasad pisania opowiadania lub rozprawki – oceniając prace innych, analizując je porównując ze swoją.

 

Proste założenia a potrzeby społeczne.

Portal zakłada również działanie na rzecz innych, w szczególności swoich rówieśników. W miejsce samotnej rywalizacji i korepetycji, działanie społeczne o charakterze edukacyjnego wolontariatu. Podczas drugiego etapu konkursu uczniowie doświadczają nie tylko jak to trudno jest ocenić innych, ale przede wszystkim jak satysfakcjonujące jest pomaganie innym osobom.

Umiejętność przekazywania informacji oraz argumentowania własnego stanowiska ma znaczący wpływ na przyszłość naszą i naszych bliskich.

Co znajdziesz na wybieramwiedze.pl?

contract (1)

Innowacyjne konkursy, których kolejne edycje będą publikowane kilka razy w roku szkolnym.

school (3)

Konkursy prowadzone drogą elektroniczną w których możesz brać udział nie wychodząc z domu, a nawet nie wychodząc ze swojego pokoju.

book (2)

Konkursy w których stajesz się nauczycielem i sędzią. Oceniasz pracę innych uczestników konkursu.