Haki na Cyber-ataki

“SENIOR-RADY Bankowe”,
a w tym konkurs dla dzieci i młodzieży: “To co miał mój BANK, niespodzianie zabrał KTOŚ”
fundacja.santander.pl/haki-na-cyberataki

O projekcie „Haki na Cyber-ataki”

Organizatorem konkursu grantowego „Haki na cyberataki” jest Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego z siedzibą w Warszawie, ul. Aleja Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa. Celem Konkursu jest zwiększenie wiedzy na temat bezpieczeństwa finansów osobistych, w tym bezpiecznego bankowania, a także świadomości możliwych zagrożeń i znajomości zasad, które pozwolą się przed nimi chronić.

Fundacja Green Island otrzymała dofinansowanie na realizacje zadania pod nazwą: “SENIOR-RADY Bankowe”, a w tym konkurs dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych pod nazwą: “To co miał mój BANK, niespodzianie zabrał KTOŚ”.

 

Założenia są proste – stworzenie pomostu międzypokoleniowego.

Głównym celem projektu jest aktywizacja grup społecznych, dzieci i młodzieży, która żyje w świecie poszerzonym o przestrzeń kreowaną przez internet oraz seniorów mających obawy przed elektroniczną bankowością. Projekt wywoła dyskusję w rodzinnym gronie oraz lokalnych społecznościach.

Konkurs składa się z dwóch etapów w którym inspiracją do napisania pracy jest hasło: “To co miał mój  BANK, niespodzianie zabrał KTOŚ”. Uczeń w ramach pierwszego etapu ma za zadanie ułożyć wiersz (co najmniej 100 słów), w którym wyjaśni pojęcia: phishing, vishing w taki sposób aby seniorzy (dziadek, babcia) zrozumieli co kryje się pod tymi pojęciami. Drugim etapem konkursu jest napisanie 10 porad dotyczących bezpiecznej bankowości, które uczestnik chciałby przekazać swojej babci/dziadkowi. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są dyplomy. Dla laureatów przewidziano nagrody o wartości:

 I miejsce – 1000 zł

II miejsce – 800 zł

III miejsce – 600 zł.

Całość konkursu odbędzie się na IPK-Interentowej Platformie Konkursowej wybieramwiedze.pl, gdzie:

  • przewidziany termin rejestracji i zgłoszeń do konkursu to 1-31 maja 2022 rok.
  • przewidziany termin pisania prac konkursowych to 1-30 czerwca 2022 rok.
  • przewidziany termin ogłoszenie wyników do 15 sierpnia 2022 roku.

Proste założenia a potrzeby społeczne.

Projekt “SENIOR-RADY Bankowe”, a w tym konkurs dla dzieci i młodzieży: “To co miał mój BANK, niespodzianie zabrał KTOŚ” jest kierowany do szerokiego grona odbiorów. Założeniem projektu jest stworzenie pomostu bankowego pomiędzy dziećmi i seniorami. Dzieci i młodzież to grupa społeczna, która bardzo szybko dołączy do grona klientów banków. To ta grupa społeczna nie musi uczyć się nowych technologii są one naturalnym dobrem z którego młodzi ludzie korzystają nie mając żadnych barier w obsłudze nowych urządzeń, aplikacji. Jednak to ta grupa społeczna również narażona jest na cyberataki. Nauka zdalna, zbytnia ufność do aplikacji internetowych, integracja społeczna w wirtualnym świecie powoduje, że czasami nie zapala się w ich świadomości “czerwone światło” informujące o niebezpieczeństwie. Seniorzy to z kolei grupa społeczna, którą nie jest łatwo przekonać do nowych technologii. Wielu seniorów nie korzysta na co dzień z sieci, nie robi zakupów w sieci, nie płaci rachunków przez Internet nie używa komunikatorów z bliskimi. Wydaje się im to zbyt trudne. Pandemia zwiększyła wszechobecność nowych technologii jednak za ich rozwojem osoby starsze nie nadążają. Nauka nowych aplikacji czy też zrozumienie podstawowych pojęć dla osób, które znają tylko język polski jest niezwykle trudne. Seniorzy preferują płatności gotówką. Zaufanie buduje się latami, to bliskim seniorzy mogą zaufać, to wnuki mogą przekonać ich i wyjaśnić pojęcia związane z bezpieczną bankowością. W ramach projektu chcemy zadbać o edukację tych dwóch grup społecznych, młodych zbyt ufnych i seniorów zbyt nieufnych.

Ryzyko bierze się z niewiedzy, a umiejętność panowania nad pieniędzmi zaczyna się od umiejętności panowania nad samym sobą.

Konkurs - dlaczego brać udział?

contract (1)

Konkurs prowadzony drogą elektroniczną w którym możesz brać udział nie wychodząc z domu.

school (3)

Nagrody dla 3 najlepszych prac o wartości:

I miejsce – 1000 zł

II miejsce – 800 zł

III miejsce – 600 zł

book (2)

Ucząc innych nauczysz siebie i będziesz autorem porad dla seniorów w zakresie bezpiecznej bankowości.

RADOŚĆ LAUREATÓW, DUMA RODZICÓW

nasza satysfakcja